Biopreparaty – czym są?

www.zwalczaniechwastow.com.pl

Musimy wiedzieć, że jeśli chodzi o biologiczne oczyszczalnie ścieków, to żeby dobrze one działały, ich praca musi się odbywać na kilku płaszczyznach. Tutaj nie chodzi tylko o to, aby wykorzystywać mechaniczne sposoby oczyszczania ścieków, które pozwolą na oddzielenie części stałych, ale również o to, aby wykorzystując Biopreparaty móc zająć się rozkładem substancji organicznych. Czym więc są biopreparaty i dlaczego korzystanie z nich w biologicznych oczyszczalniach ścieków jest tak ważne?

To bakterie

Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że biopreparaty, to odpowiednio przygotowane i dopasowane żywe bakterie.

To właśnie one są odpowiedzialne za przyspieszanie rozkładu odpadów, jak również usprawniają proces zmiany związków azotu i fosforu. Dzięki temu, że w naszej bio oczyszczalni ścieków znajdują się biopreparaty, nie musimy się martwić nieprzyjemnym zapachem, ani tym, że taka oczyszczalnia mogłaby się zatkać. Te bakterie, które się tam znajdują, są odpowiedzialne za rozłożenie odpadów organicznych, a wbrew pozorom zajmuje im to naprawdę niewiele czasu.

One muszą się tam znajdować, ponieważ samo odseparowanie cząstek stałych nie wystarczyłoby, aby móc znów korzystać z czystej wody. Poza tym biopreparaty pozwalają na ograniczenie rozwoju niebezpiecznych, chorobotwórczych drobnoustrojów, takich jak chociażby salmonelli. Jeśli znajdują się one w naszej biologicznej oczyszczalni, to możemy być pewni, że działa ona prawidłowo.

Musimy je uzupełniać

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że te bakterie mają też wpływ na ochronę środowiska. Dzięki temu, że mogą rozkładać organiczną część detergentów, mamy pewność, że do środowiska trafia znacznie mniej toksycznych substancji. Jednak żeby prawidłowo działały, musimy je co jakiś czas uzupełniać, tak aby ich ilość zawsze była na odpowiednim poziomie.

No i warto też pilnować, aby nie wpuszczać do oczyszczalni substancji, które mogłyby spowodować ich wybicie, bo wówczas będzie ich za mało, aby mogły prawidłowo działać. Biopreparaty, a więc bakterie rozkładające substancje organiczne są bardzo ważne dla prawidłowego działania bio oczyszczalni. Dlatego warto pilnować, aby zawsze były w odpowiedniej ilości, bo dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasza woda jest faktycznie oczyszczona tak jak powinna i żadne toksyny nie dostają się do środowiska.