Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu temat związany z ekologią, ochroną środowiska, dbaniem o stan wód, gleb czy powietrza był tematem pomijanym. Mówiło się o nim niewiele i to bardziej w zamkniętych kręgach, głównie naukowych. Jednak coraz częściej, nawet zwyczajni ludzie, nie powiązani ze światem nauki, zaczynają zauważać, że z naszym środowiskiem dzieje się coś złego, że planeta potrzebuje naszej pomocy i jeśli nic się nie zmieni w zachowaniu ludzi, to sami doprowadzimy do zniszczenia naszego domu. To właśnie powoduje, że rozmowy na temat ekologii, ochrony środowiska, ochrony poszczególnych gatunków roślin i zwierząt, które są na wyginięciu, pojawiają się coraz częściej. Co jednak ważniejsze, nie kończy się tylko na rozmowach, coraz częściej podejmowane są realne działania, które mają pomóc w ochronie środowiska.
Nie tylko wielkie organizacje
Niektórzy ludzie mają tendencję, do zrzucania winy za stan środowiska, na wielkie firmy. Im większa firma, tym większe niejednokrotnie są oskarżenia, że niszczy ona środowisko. Prawda jednak jest taka, że bardzo często firmy, zwłaszcza zajmujące się szeroko rozumianą produkcją, muszą spełniać bardzo restrykcyjne normy, a to oznacza, że tak naprawdę one do środowiska wypuszczają niewiele niebezpiecznych substancji, jeśli w ogóle. Za to, do niszczenia środowiska przyczynia się wielu ludzi, bo tak naprawdę każda z rodzin ma tutaj coś za uszami. Jedni nie segregują śmieci, przez co nie można z nich ponownie skorzystać.
Inni nie zważają na zużycie wody i niejednokrotnie dopuszczają do sytuacji, gdy zużywają jej więcej niż to jest konieczne. Jeszcze inni mogą zostawiać zapalone światła i włączone sprzęty elektroniczne, chociaż nikt z nich nie korzysta, co również przyczynia się do niszczenia środowiska i zużywania zasobów naturalnych, które potrzebne są do wyprodukowania tej energii. Takie działania, powtarzane przez miliony ludzi na całym świecie, przyczyniają się do niszczenia środowiska znacznie bardziej, niż niejednokrotnie działania wielkiej firmy produkcyjnej.
Musimy działać wspólnie
Nie ulega jednak wątpliwości, że jeśli chcemy w odpowiedni sposób zadbać o naszą planetę, to musimy połączyć nasze siły. Z jednej strony potrzebne są długoletnie plany polityków i osób mających realny wpływ na działanie różnych instytucji. Jeszcze lepiej, gdyby te działania odbywały się na poziomie międzynarodowym. Trzeba tutaj kontrolować wielkie koncerny, sprawdzać czy nie można wykorzystać innych surowców do produkcji prądu, szukać rozwiązań pozwalających na mniejsze zużycie wody zdatnej do picia, bo przecież tej jest mniej. Ale jednocześnie, działania muszą się odbywać również na niższych szczeblach. Poszczególne jednostki powinny zrezygnować z plastikowych produktów, pilnować recyklingu rzeczy wyrzucanych na śmieci czy kontrolować zużycie wody. Tylko tak połączone siły mogą sprawić, że uda nam się ocalić środowisko i planetę przed zniszczeniem.
W przeciwnym razie, nie będziemy mieli czego zostawić przyszłym pokoleniom.