Granice na przestrzeni wieków

gastronomia jarocin

W dzisiejszych czasach granice są bardzo precyzyjnie wytyczone. Dotyczy to zarówno granic państwowych, jak też granic pomiędzy nieruchomościami.

Przez wiele wieków jednak tak nie było. Im bardziej rozwijało się osadnictwo, tym precyzyjniej trzeba było wytyczać granice, żeby zażegnać potencjalne konflikty.

W Polsce zajmowano się tym już w XII wieku. Wówczas aktualnie panujący władca lub jego pełnomocnik objeżdżał pogranicze i umieszczał tam znaki graniczne.

Precyzyjne to może i nie było, ale jeszcze ludzkość nie dysponowała odpowiednimi narzędziami, żeby wytyczać dokładne granice. Rozwinięcie się geodezji i wypracowanie przez nią odpowiednich narzędzi na pewnym etapie rozwoju stało się koniecznością.

Kiedy przestały istnieć w wielu miejscach obszary ziemi niczyjej, to zwyczajnie trzeba było wyraźnie oddzielić od siebie poszczególne działki i większe terytoria. Każdy chciał wiedzieć, w którym miejscu zaczyna się jego ziemia, żeby móc z niej w pełni korzystać oraz strzec przed obcą ingerencją.