Każdy może zrobić coś dobrego

Coraz częściej w różnych rozmowach, czy to prywatnych czy na forum publicznym, podnoszone są kwestie związane z ekologią, z ochroną środowiska, z tym jak dbamy o naszą planetę. Są ludzie, którzy w ten temat są bardzo mocno zaangażowani i jednocześnie są też takie osoby, którym wydaje się, że ich to nie dotyczy, one tutaj nic nie mogą zrobić, bo nie mają takiej władzy ani dostatecznie dużo sił. Jak się jednak okazuje, w przypadku ekologii i ochrony środowiska każdy z nas może działać na wielu poziomach, a nawet takie z pozoru niewielkie zmiany zachowania, mogą sprawić, że w ogólnym rozrachunku planeta bardzo zyska. Zwłaszcza jeśli te zmiany zostaną podjęte przez spore grono osób, dzięki czemu ich wysiłki będą wielokrotnie zwiększone.

Od czego możemy zacząć?

Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z tego, co dzieje się z naszą planetą i środowiskiem, to przede wszystkim zmiany powinniśmy zacząć od siebie. Jeśli pokażemy innym, że można żyć inaczej, że można podejmować świadome decyzje ograniczające np. zużycie plastiku, to będzie istniała spora szansa na to, że wielu ludzi pójdzie naszym śladem. To też oznacza, że nasze zachowanie musi być czytelne i nie może pozostawiać wątpliwości, jak można pomóc środowisku. Przede wszystkim powinniśmy zwracać większą uwagę na oszczędzanie prądu. Jeśli nie korzystamy z jakiegoś sprzętu, to najlepiej zrobimy jeśli całkowicie odłączymy go od prądu. Nawet jeśli nie jest załączony, to i tak pobiera prąd z sieci, narażając nas na koszty i jednocześnie wpływając negatywnie na planetę.

Warto również zwracać większą uwagę na cieknące krany i na to, ile wody zużywamy podczas kąpieli czy mycia zębów. Może się wydawać, że to nie wiele, ale każda taka zaoszczędzona kropla jest niezwykle ważna dla środowiska i przyczynia się do dbania o ekologię.

Segregacja śmieci też jest ważna

Jeżeli wcześniejsze zachowania to dla nas za mało, to koniecznie powinniśmy pamiętać o segregowaniu śmieci. Nie chodzi tylko o to, że dzięki temu możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale przede wszystkim o to, że to co wyrzuciliśmy w wielu przypadkach może być powtórnie przetworzone i wykorzystane. W ten sposób wyrzucając makulaturę do specjalnie przygotowanych pojemników możemy przyczynić się do odzyskania papieru, a co się z tym wiąże, chronimy drzewa przed wycinką. Plastik znacznie lepiej zostanie wykorzystany, jeśli przekażemy go do ponownego recyklingu, niż gdyby miał leżeć na wysypisku śmieci i stopniowo rozkładać się przez kilkaset lat. A jeszcze lepiej zrobimy, jeśli zrezygnujemy z wszystkiego co plastikowe, a przynajmniej zmniejszymy ich zużycie. Warto sięgać po szklane butelki, po materiałowe siatki wielokrotnego użytku. Naprawdę niewiele potrzeba, aby przyłączyć się do grona ludzi, dla których ekologia jest bardzo ważna i zadbać o nasze środowisko. Czasami niewielkie zmiany mogą dać wielkie efekty. Dlatego też, jeśli chcemy dbać o środowisko, powinniśmy zacząć od siebie, od małych rzeczy i stopniowo poszerzać zakres naszego działania i do tego samego zachęcać innych.