Granice państwowe

Jednym z fundamentów pokoju na świecie jest uznawanie przez państwa nienaruszalności granic. W historii było wiele przypadków, w których to roszczenie sobie prawa do określonego terytorium stanowiło zarzewie konfliktu zbrojnego.
Przeczytaj również: Walka z zanieczyszczeniem środowiska
Nawet obecnie takie sytuacje mają miejsce, czego dowodem jest chociażby „przyłączenie” Krymu do Federacji Rosyjskiej, które nie jest zgodne z prawem międzynarodowym. Co ciekawe, zmiany granic dokonują się obecnie również całkowicie pokojowo, nie wzbudzając żadnych kontrowersji.
Przeczytaj również: Świeże powietrze znane tylko z opowiadań
Dokonują ich jednak nie generałowie i politycy, a geodeci. Jest wiele miejsc, w których granicę pomiędzy państwami stanowi na przykład rzeka.
Przeczytaj również: Naturalne i sztuczne źródła zanieczyszczenia środowiska
Wiadomo, że nigdy nie płynie ona jednym korytem. Nierzadko zmiany jej nurtu są dość konkretne, co sprawia, że chociażby w jednym miejscu brzeg przesuwa się o kilka bądź kilkanaście metrów.
Rzadkością nie są więc sytuacje, kiedy nad graniczne rzeki przyjeżdżają geodeci, aby wprowadzić korekty do map państwowych. Skrawek lądu znajdujący się w jednym miejscu przechodzi wówczas do państwa „X”, za co państwo „Y” otrzymuje podobny obszar, tylko inaczej usytuowany.
Oczywiście, są to zmiany kosmetyczne.