Jakie zwyczaje i tradycje nas interesują?

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że potrzebujemy zakotwiczenia w tym co dzieje się dookoła nas, w tym kim jesteśmy, gdzie należymy. Dlatego też, tak ważna dla wielu z nas jest tożsamość, możliwość określenia skąd się wywodzę, gdzie jest moje miejsce. Żeby jednak było to możliwe, potrzebujemy czegoś, co będzie nas łączyło nie tylko z teraźniejszością i tymi ludźmi, którzy są koło nas, ale także z tymi, którzy byli przed nami. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy znali zwyczaje i tradycje, którymi żyli oni i żebyśmy my dalej nimi żyli, przekazywali je kolejnym pokoleniom. To właśnie jest takie połączenie, które pozwala nam wszystkim się odnaleźć w tej naszej tożsamości, które pozwala nam powiedzieć, że należymy właśnie do tej kultury, bo przecież w innych miejscach na świecie te zwyczaje i tradycje będą inne. Niejednokrotnie bardzo dla nas zaskakujące.

Co nas łączy z poprzednimi pokoleniami?

Oczywiście te zwyczaje i tradycje będą się trochę od siebie różniły, bo każde pokolenie dodaje coś od siebie, coś innego zanika, bo świat się zmienia i wszystko idzie do przodu. Ale ten podstawowy rdzeń jest niezmienny i to właśnie on sprawia, że potrafimy powiedzieć, do jakiej kultury należymy, że potrafimy odnaleźć to, co łączy nas z ludźmi, którzy żyli przed nami, a których już nie ma. Przecież to właśnie do zwyczajów i tradycji zalicza się fakt, że w naszej kulturze Wigilia jest wieczerzą bezmięsną i to właśnie po niej dzieci otrzymują prezenty. W innych kulturach dzieci te prezenty otrzymują kolejnego dnia, albo nie mają ich w ogóle.

To właśnie zwyczaje sprawiają, że w tym dniu ubieramy choinkę, a tradycja nakazuje nam, żeby na stole znalazło się dwanaście potraw i puste miejsce przy stole, dla zbłąkanego wędrowca. To wszystko sprawia, że siadając przy stole mamy poczucie, że faktycznie łączy nas coś z tymi, których przy tym stole już nie ma, a którzy byli przed nami. To daje nam również świadomość, że dzięki tym zwyczajom będzie nas coś łączyło z przyszłymi pokoleniami, chociaż fizycznie nas już z nimi nie będzie.

Możemy też dodawać coś od siebie

Te zwyczaje i tradycje są ważne, jednak prawda jest taka, że poza ich głównym rdzeniem, w każdej rodzinie mogą one wyglądać trochę inaczej. To też oznacza, że kiedy pojawia się kolejna rodzina, nowa rodzina, trzeba dojść do jakiegoś kompromisu, tak aby każdy mógł wnieść coś od siebie. Dlatego też, mamy możliwość zabrania tego co najważniejsze ze zwyczajów każdej z rodzin, ale jednocześnie mamy też możliwość stworzenia nowych zwyczajów, które będą opierały się na tych dobrze nam znanych, ale które jednocześnie będą tylko nasze i które będziemy przekazywali naszym dzieciom. To też oznacza, że ona dalej będą przekazywane z pokolenia na pokolenie, ale jednocześnie będą też trochę modyfikowane. Chociaż prawda jest taka, że w znacznej większości przypadków, to co najważniejsze, pozostaje niezmienne. Warto zobaczyć jakie zwyczaje i tradycje pojawiają się w naszym domu, które z nich pojawiły się niedawno, które przekazywane są kolejnym pokoleniom praktycznie w niezmienionej formie. Możliwości jest tutaj sporo, dlatego warto się wszystkiemu dokładnie przyjrzeć.