Są książki o zwyczajach i tradycjach

Czasami jest tak, że jakieś tradycje i zwyczaje są przekazywane z pokolenia na pokolenie bardzo wiernie, a co się z tym wiąże, pojawiają się w nich tylko niewielkie zmiany. Innym znowu razem może się zdarzyć tak, że są one na tyle zmodyfikowane, że czasami trudno jest samodzielnie dojść do tego, skąd się one wzięły, jaka była ich geneza i jak to wyglądało na początku. Tym bardziej, jeśli w pewnym momencie do ich podstawowego przeżywania dochodzą naleciałości z innych kultur, które dany zwyczaj modyfikują, albo praktycznie całkowicie wypierają.

To oznacza, że naprawdę musimy się zastanowić nad tym, jakie zwyczaje i tradycje znamy, a o których powinniśmy się dowiedzieć czegoś więcej.

Szukajmy wiarygodnych opracowań

Warto wiedzieć, że na temat różnego rodzaju zwyczajów i tradycji powstało bardzo wiele opracowań. Niektóre odnoszą się tylko do konkretnego wydarzenia i bardzo dokładnie go opisują, ale mamy również takie książki, w których zebrane mamy różnego rodzaju zwyczaje i tradycje, a więc zazwyczaj są one tam opisane dość krótko i ogólnikowo, praktycznie pokazując nam pewien zarys.

Powinniśmy się zastanowić, które z tych opracowań bardziej nas interesują. Czy może najpierw chcemy wyjść do takich ogólnych, poznać jakie w ogóle są zwyczaje i tradycje, a następnie chcemy się skupiać na każdym z nich po kolei, tak aby dokładniej je poznać? Czy może właśnie od razu chcemy zacząć, od takich szczegółowych informacji, aby bez zbędnego kluczenia dotrzeć do najważniejszych kwestii? Jakiej drogi nie obierzemy, zawsze powinniśmy sprawdzać wiarygodność i rzetelność opracowań, z których korzystamy. Co więcej, informacje, które tam uzyskamy powinniśmy sprawdzać w kilku innych źródłach, tak aby potwierdzić to, co już przeczytaliśmy, aby upewnić się, że faktycznie było tak, jak zostało to opisane w tych książkach.

O swoich i innych

Co ważne, możemy sięgnąć po książki i filmy dokumentalne, które będą mówiły o zwyczajach i tradycjach, które sami kultywujemy, dzięki czemu lepiej będziemy mogli je zrozumieć. Może się wówczas okazać, że im większa będzie nasza wiedza na ten temat, tym łatwiej będzie nam się wczuć w to wszystko, a to co będziemy robić, nie będzie tylko pustym gestem. Ale może się również okazać, że w ten sposób będziemy mogli poznać zwyczaje i tradycje, z którymi możemy się zetknąć także w innych kulturach.

Może się wówczas okazać, że jeśli poznamy genezę tych zwyczajów i tradycji, jeśli poznamy znaczenie każdego gestu, który się tam pojawia, to łatwiej będzie nam porozumieć się z tymi ludźmi i łatwiej będzie nam z nimi znaleźć wspólny język. Warto sięgać po różnego rodzaju opracowania, czy to w formie książek, filmów czy artykułów, dzięki którym będziemy mogli bliżej poznać nie tylko swoją kulturę, zwyczaje i tradycje, ale także te, które pojawiają się w innych krajach. Im więcej będziemy o nich wiedzieli, tym łatwiej będzie nam je zrozumieć, a co się z tym wiąże, tym łatwiej też będzie nam się w nich odnaleźć, gdy będziemy mieli przekazać je kolejnym pokoleniom.