Wyspa w kuchni staje się coraz popularniejszym, a w niektórych przypadkach bardzo praktycznym rozwiązaniem. Posiadanie wyspy w kuchni wiąże się również z wieloma zaletami. Warto jednak pamiętać, że nie każde pomieszczenie kuchenne będzie się do tego nadawało. Najlepiej sprawdzą się duże kuchnie. Ponadto o chęci posiadania takiej wyspy powinniśmy pomyśleć już na etapie wykańczania kuchni. W gotowej kuchni bardzo trudno wykonać tego typu zmiany.
Czasem jest to nawet kompletnie niemożliwe. Wyspa stosowana jest także w przypadku kuchni otwartych, które łączone są z salonem. Czym jest taka wyspa? Kuchenną wyspę można opisać jako specjalnie wyeksponowane miejsce do pracy. Najczęściej przyrządza się na niej posiłki. W skład wyspy mogą wchodzić bardzo różnorodne urządzenia i sprzęty. Do najpopularniejszych rozwiązań zalicza się połączenie blatu kuchennego ze zlewozmywakiem oraz płytą kuchenną.
Dzięki wyspie można z łatwością zaprezentować pozostałym domownikom bądź gościom swoje umiejętności kulinarne. Istotną kwestią jest również funkcjonalność wyspy. Przede wszystkim należy zadbać o zachowanie odpowiedniej odległości od wyspy i pozostałych urządzeń. Dzięki temu będziemy mogli się swobodnie przemieszczać. W niektórych przypadkach istnieje konieczność doprowadzenia instalacji gazowej bądź elektrycznej. Warto to uwzględnić już na etapie realizacji projektu.
Posiadanie wyspy w kuchni wiąże się też z koniecznością systematycznego dbania o porządek. W tak wyeksponowanym miejscu wszelki bałagan jest od razu widoczny.