Zmywarka – opłaca się czy nie?

oczyszczalnie ścieków

Na temat zmywarki krążą różne opinie. Niektórzy uważają, że dzięki zmywarce znacznie oszczędzają na wodzie, z kolei inni twierdzą, że wystarczy zmywać naczynia „z głową” i oszczędnie, a zmywarka wcale nie jest potrzebna. Jak to jest z tą zmywarką i komu ufać? Zwłaszcza że większość pozytywnych opinii pochodzi od producentów sprzętu AGD. Dodatkowo ich opinie i statystyki, które udostępniają, starają się nas przekonać, że podczas zmywania naczyń w zmywarce zużywamy aż pięć razy mniej wody niż przy myciu ręcznym. Czy to prawda?

Zmywarka – zalety

Dla osób, które nie lubią zmywać naczyń ręcznie posiadanie zmywarki to ogromny plus. Dodatkowo naczynia nie piętrzą się w zlewie, co na pewno jest dużym plusem pod względem estetycznym. Dodatkowo, jeżeli wkłada się naczynia od razu do zmywarki, to oszczędza się dużo czasu na zmywaniu.

Głównie dlatego, że zmywarka sama za nas zmywa naczynia. W tym czasie można popracować, obejrzeć serial lub pobawić się z dzieckiem, podczas gdy naczynia same będą się myły. Zmywarka faktycznie się opłaca pod względem płatności za wodę, ponieważ pobiera wyłącznie zimną wodę i sama ją ogrzewa. Dodatkowo większość osób myjąc naczynia robi to pod strumieniem ciepłej wody i przez to marnuje bardzo dużo litrów. Dodatkowo zmywarka od razu suszy naczynia i nie potrzebujemy ociekacza lub suszarki do naczyń, która – nie ukrywajmy – zajmuje dużo miejsca na blacie kuchennym i wcale nie wygląda estetycznie. Dodatkowo dzięki zmywarce możemy lepiej zadbać o swoje dłonie.

Zmywarka – wady

Jeżeli chodzi o wady zmywarki, to na pewno wadą jest cena.

Jeżeli chcemy faktycznie oszczędzić nie na czasie, a na wodzie, to powinniśmy wybrać zmywarkę jak najbardziej oszczędną pod tym względem, a takie niestety kosztują. Wydatek powyżej 1000 złotych jednorazowo to standard, jeżeli chodzi o zmywarki – na dodatek boli to naszą kieszeń. Można rozłożyć jednak tę płatność na raty, z tym, że zwykle wtedy płacimy większą cenę. Jednak to już od nas zależy, którą opcję wybierzemy. Dodatkowo niektóre zmywarki mogą hałasować – niektórym to będzie przeszkadzało, zwłaszcza jeśli w domu jest małe dziecko. Nie wszystkie naczynia również domywają się za pierwszym razem i czasami trzeba jednak umyć niektóre ręcznie. No i też nie wszystkie naczynia możemy myć w zmywarce! Dodatkowo zmywarka to jednak dość duży sprzęt AGD, który zajmuje dużo miejsca w kuchni.

Czasem będziemy musieli zrezygnować z dodatkowej, szerokiej szafki na rzecz zmywarki. Jeżeli chodzi o płyn do mycia naczyń i kapsułki do zmywarki to cena jest różna, jednak wszystko zależy od stopnia zużywania płynu do naczyń przez konkretne osoby. A także od jego ceny, ponieważ może ona się różnić nie tylko ze względu na miasto, ale również sklep, w którym zaopatrujemy się w takie rzeczy.

Zmywarka – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup zmywarki, to przede wszystkim pomyśl o tym, że to zakup, który będzie miał wpływ na Twój domowy budżet i wiele innych aspektów życia przez wiele lat. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy zmywarka jest z klasy energooszczędnej, a także czy oferuje dodatkowe suszenie naczyń. Zastanów się też nad rozmiarem i pojemnością zmywarki, jej funkcjami oraz przede wszystkim ceną i panelem sterującym. Oczywiście zmywarka musi być ładna i pasować do Twojej kuchni: czasem trzeba dorobić dodatkowe drzwiczki lub ochronę na drzwiczki, żeby wszystko do siebie pasowało.

łóżka do sypialni