Kim jest deweloper? (nieruchomości)

mieszkania na sprzedaż józefosław rynek pierwotny

Dość często jest tak, że niby znamy znaczenie jakichś słów, ale gdy mamy konkretnie je komuś wytłumaczyć, to musimy dłużej pomyśleć. Oczywiście wszyscy, albo przynajmniej prawie wszyscy, spotkali się z określeniem deweloper. Jednak czy dokładnie wiemy, czym się zajmuje taka osoba? Czy faktycznie umiemy wytłumaczyć jej zadania i działania? Warto też się zainteresować jak wygląda zarządzanie nieruchomościami poznań .

Wiele od niego zależy

Przede wszystkim warto wiedzieć, że deweloper, to nikt inny jak inwestor. To osoba, która ma dostatecznie dużo środków finansowych, aby móc je wyłożyć na budowanie nowego obiektu. Czy to mieszkalnego, czy hali produkcyjnej, albo sklepu.

Oczywiście nie buduje tego wszystkiego dla siebie. On wykłada pieniądze na dany budynek, jednak w większości przypadków wystawia go na sprzedaż albo wynajem. Wówczas jest w stanie zarobić na takiej transakcji całkiem spore pieniądze, a to oznacza, że ma fundusze na kolejną inwestycję, jeśli się na nią zdecyduje. Dlatego też, dokładnie musi przeanalizować, czy bardziej będzie mu się opłacała sprzedaż takiej nieruchomości, czy jednak jej wynajem.

Co do niego należy?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, co należy do obowiązków dewelopera, jakie ma prawa i możliwości, to warto wiedzieć, że on nie tylko daje pieniądze.

On także nadzoruje cały etap budowy, a więc kontroluje cały ten proces począwszy od zaprojektowania jak taki budynek ma wyglądać, aż do momentu przekazania go kupującym czy wynajmującym. W tym drugim przypadku jednak nadal będzie sprawował pieczę nad budynkiem, bo skoro wynajmuje, to oznacza, że za jakiś czas wynajmem może być zainteresowany ktoś inny, a osoba, która do tej pory wynajmowała, już nie będzie tym zainteresowana.

Podlega prawu

Warto wiedzieć, że taki deweloper i jego działania, podlegają ustawie deweloperskiej. Ona nakłada obowiązek podpisywania umów przedwstępnych, jak również fakt, że pieniądze są przekazywane deweloperowi, albo po zakończeniu całej budowy, albo w ratach podczas jej trwania. Ta ustawa określa, co deweloperowi wolno, a co nie.

A dodatkowo jeszcze chroni osoby, które zaufały takiemu deweloperowi i są zainteresowane jego propozycją odnośnie stawianej nieruchomości. To wszystko oznacza, że takie podpisanie umowy z deweloperem jest znacznie bezpieczniejsze, ponieważ w razie jego bankructwa, nie musimy się martwić, że utracimy nasze pieniądze. Deweloper wykłada pieniądze, jest odpowiedzialny za zaprojektowanie nieruchomości, ukończenie jej budowy i oddanie do użytkowania. Może taką nieruchomość sprzedać albo wynająć, ale na co się nie zdecyduje, to ma pewność, że uda mu się pozyskać jeszcze większe pieniądze, jeśli tylko dobrze to wszystko zaplanuje. Dlatego warto wiedzieć, jakie prawa i obowiązki ma deweloper, tak abyśmy na spokojnie mogli z nim podjąć współpracę.

Zwłaszcza, że projekty oferowane przez deweloperów prezentują się naprawdę ciekawie i mogą spełniać większość naszych oczekiwań. On wykłada pieniądze, więc jemu także zależy na tym, żeby wszystko było przygotowane na odpowiednim poziomie i żeby cieszyło się zainteresowaniem potencjalnych użytkowników.