Zwyczaje i tradycje są ważne

Jest sporo zwyczajów i tradycji, które zaczęły się pojawiać na przestrzeni ostatnich lat, które powstały z potrzeby serca. To właśnie te nowe zwyczaje sprawiają, że to nasze świętowanie się zmienia, że ma ono inny wymiar i charakter, niż to miało miejsce jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Jednak z drugiej strony mamy wiele takich zwyczajów i tradycji, które od wielu lat istnieją praktycznie w niezmienionej formie. Takie podejście do nich pokazuje, że są one dla nas bardzo ważne, że dzięki nim czujemy więź z naszymi przodkami, mamy świadomość tej jedności międzypokoleniowej. A nabierają one jeszcze większego znaczenia w momencie, gdy wyjeżdżamy za granicę, gdy jesteśmy od nich w pewnym sensie odcięci, bo na co dzień przebywamy w otoczeniu zupełnie innych zwyczajów i tradycji.

Każdy ma swoje własne

Jeżeli przyjrzymy się różnym krajom i kulturom, to szybko się przekonamy, że w każdym z nich mamy inne zwyczaje i tradycje. Oczywiście, niektóre z nich, zwłaszcza te związane z obchodzeniem świąt religijnych będą się mniej lub bardziej powtarzały w różnych krajach, ale poza nimi, każdy z nich ma swoje własne. Czasami się one przenikają, czasami przyjmują się w innym miejscu na świecie, a czasami nie dotyczą nawet danego kraju, tylko jego niewielkiego fragmentu, konkretnej zbiorowości ludzi. To pokazuje, że zwyczaje i tradycje są ważne dla każdego człowieka, że się z nimi utożsamiamy, ale jednocześnie nie zamykamy się tylko w tym, co znane jest nam od dzieciństwa, ale otwarci jesteśmy też na to, co mogą nam tutaj zaproponować inni.

Takie zwyczaje i tradycje pozwalają określić, kto należy do tej samej grupy ludzi co my. A im lepiej będziemy je znali, tym łatwiej będzie nam się porozumieć z innymi ludźmi, bo nie tylko łatwiej będzie nam wytłumaczyć dlaczego tak a nie inaczej wyglądają zwyczaje u nas, ale też łatwiej będzie nam zrozumieć, dlaczego ci ludzie mają takie zwyczaje i tradycje, i z czym się one wiążą.

To naprawdę ważne

Często jest tak, że to co w jednej kulturze jest czymś normalnym, co zalicza się do zwyczajów i tradycji, w innej uważane jest za coś niestosownego, coś czego nie powinno być. To może powodować różnego rodzaju napięcia i konflikty. Dlatego też, tak ważne jest to, aby uczyć się nie tylko o tym, jakie są zwyczaje i tradycje w naszym kraju czy regionie, ale żeby poznawać też te, które panują w innym kraju. Tylko wtedy jest szansa, że nie będziemy się nawzajem krytykować, że łatwiej będzie nam zrozumieć tamtych ludzi, a więc mimo tych różnic w zwyczajach i tradycjach, będziemy potrafili poszukiwać to co nas łączy, mimo tych wszystkich rzeczy, które będą nas dzieliły. Im lepiej będziemy rozumieli zwyczaje i tradycje innych ludzi, tym łatwiej też będzie nam zrozumieć motywy ich działania. Obecnie mamy dostęp do różnego rodzaju filmów i książek, które opowiadają o tradycjach i zwyczajach w innych krajach, które je przybliżają. To oznacza, że jeśli naprawdę będziemy chcieli, to nie będziemy mieli problemów, ani z tym, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o tych tradycjach i zwyczajach, które pojawiają się w naszym kraju, ani o tych, które pojawiają się w innych miejscach na świecie.