Każda rodzina ma swoje zwyczaje

Są takie zwyczaje i tradycje, które spotkamy praktycznie w każdym domu. Może będą się one między sobą różniły, ale te różnice będą niewielkie i za każdym razem będziemy mogli bez najmniejszego problemu znaleźć to, co będzie je łączyło. Z drugiej strony często jest tak, że każda rodzina ma swoje zwyczaje, które znane są tylko jej, które zostały przez nią stworzone.

Czasami dzieci przejmują te zwyczaje i kultywują je dalej w swoich rodzinach, a czasami z nich rezygnują, tworząc coś od podstaw. Wiele zależy tutaj od nas samych, jednak warto wiedzieć, że jeśli chodzi o zwyczaje, to naprawdę mamy tutaj wiele możliwości, które będziemy mogli wykorzystać, a które mogą się okazać bardzo korzystne, jeśli chodzi o scalanie naszej rodziny.

Jakie to mogą być zwyczaje?

Jeżeli chodzi o zwyczaje, które będą dotyczyły tylko naszej rodziny, to tak naprawdę będziemy tutaj mieli dużą dowolność.

Przede wszystkim możemy zdecydować, że każdego dnia siadamy razem do kolacji, nie ma wówczas telefonów, telewizora czy laptopa, jest tylko rodzina i rozmowa o mijającym dniu. Możemy też zdecydować, że raz w miesiącu będziemy organizowali wspólne wyjście do lasu, do muzeum, albo w jakieś inne ciekawe miejsce, w którym będziemy mogli wspólnie spędzić czas i będzie to czas tylko i wyłącznie dla naszej rodziny. Możemy też zdecydować, że zaczniemy razem uprawiać jakieś wspólne hobby, może rajdy rodzinne samochodem terenowym, może strzelectwo, gra w siatkówkę? Cokolwiek, co będzie nam wszystkim sprawiało radość i co będzie powodowało, że te nasze więzy rodzinne będą się coraz bardziej zacieśniały, że naprawdę chętnie będziemy spędzali razem wolny czas i dzięki temu będziemy się coraz lepiej poznawali.

Może jakieś świąteczne zwyczaje?

Ale tworzone zwyczaje nie muszą się odnosić tylko do codziennych dni. Mogą się one odnosić również do świąt. Może postanowimy, że w naszej rodzinie wspólnie będziemy ubierali choinkę, a podczas tej czynności będziemy śpiewać kolędy? A może zamiast kupować ozdoby świąteczne, będziemy przez cały adwent siadali wspólnie przy stole i zaczniemy je wykonywać samodzielnie z różnych materiałów? Może naszym świątecznym zwyczajem stanie się zapraszanie do stołu kogoś potrzebującego, samotnego, kogo do tej pory nie znaliśmy? Możliwości jest wiele, dlatego też może się okazać, że coś wypróbujemy i ostatecznie się nie przyjmie, a w przypadku innego zwyczaju trudno będzie nam sobie wyobrazić, że mogłoby go nie być.

Najważniejsze jest to, aby w takich przypadkach szukać takich zwyczajów, które staną się ważne dla każdego członka naszej rodziny, które faktycznie będą dla nas ważne i które będą dawały poczucie, że stanowimy jedność. Warto pomyśleć jakie zwyczaje mogłyby się odnosić tylko do naszej rodziny, jakie mogłyby być tylko dla nas. Możliwości mamy tutaj naprawdę sporo, a to oznacza, że im więcej będziemy się nad tym zastanawiać, tym większa będzie szansa, że faktycznie wpadniemy na coś, co sprawi przyjemność całej naszej rodzinie.