Żadne groźby, prośby, ani nawet mandaty nie sprawią, że ludzie zaczną dbać o środowisko, że zaangażują się na rzecz ekologii. Jeśli chcemy wpłynąć na ich zachowanie, jeśli chcemy pokazać, że każdy z nas może się włączyć w walkę o to, aby nasza planeta miała się lepiej, to przede wszystkim musimy zadbać o właściwą edukację. Zaczynajmy od dzieci, które najszybciej przyswajają sobie takie informacje i najłatwiej jest je zachęcić do zmiany zachowania, zwłaszcza jeśli pokażemy im, co można dzięki temu zyskać. Później edukujmy dorosłych, a kiedy nasze starania zostaną poparte przez dzieci, które już się w tą sprawę zaangażują, to możemy być pewni, że przyniesie to znacznie lepsze efekty niż grożenie mandatami czy nawet ich wystawianie.
W przystępny sposób
Jeżeli chcemy pokazać, jak wiele z naszych codziennych zachowań szkodzi środowisku, to musimy to zrobić w jasny i czytelny sposób. Im lepiej to wszystko będzie pokazane, im mniej będzie tutaj pozostawiało wątpliwości, a bardziej dosadnie będzie ukazane, jak – niejednokrotnie nieświadomie – przyczyniamy się do niszczenia planety, tym większa będzie szansa, że nasz przekaz nie tylko dotrze do ludzi, którzy zechcieli nas słuchać, ale że zostanie z nimi na dłużej, ostatecznie doprowadzając do tego, że zmienią oni swoje zachowanie. Warto pokazywać zdjęcia, na których widoczne będą zmiany, jakie się dokonały na przestrzeni ostatnich lat. Bez problemów znajdziemy zdjęcia czy filmy ukazujące plaże składają się z plastikowych odpadków czy zniszczone lasy, po których zostały już tylko zdjęcia i wspomnienia.
Oczywiście nie na wszystkich będzie to działało, nadal spora grupa ludzi może być niewzruszona na te wszystkie pokazy. Ale znajdą się tacy, którzy będą tym poruszeni i zmienią swoje zachowania. Im więcej ludzi będzie posiadało rzetelną wiedzę na temat ochrony środowiska, tym większa ich grupa świadomie się w tą ochronę włączy.
Uczmy dzieci podstawowych zasad
Im prędzej zaczniemy mówić dzieciom na temat ekologii i dbania o środowisko, tym większa będzie szansa na to, że wyrosną na świadomych obywateli.
Nie trzeba ich od razu zarzucać naukowymi informacjami. Można zacząć delikatnie, od przekazania podstawowych zasad dbania o środowisko. Mówmy o tym, że nie powinny zostawiać zapalonego światła jeśli wychodzą z pokoju. Nie powinny marnować wody, zostawiając ją odkręconą przy myciu zębów albo poprzez puszczenie jej na całą moc.
Zwracajmy uwagę, że nie wolno wyrzucać papierków na ulicę, jak i o tym, że warto segregować śmieci, oczywiście tłumacząc jednocześnie jak to robić, jakie pojemniki są przeznaczone na konkretne odpady. Jeżeli chcemy włączyć jak największą rzeszę ludzi w dbanie o środowisko i zagadnienia związane z ekologią, to musimy zacząć od odpowiedniej edukacji. Pokazania do czego prowadzi nadmierne używanie plastiku, brak segregacji. Wyjaśnić jak szybko zmniejszają się różne zasoby naturalne i dlaczego tak ważne jest to, abyśmy zaczęli je oszczędzać, zwracając większą uwagę na to, czy sami nie przyczyniamy się do ich nadmiernego użytkowania.